Okres wakacyjny to szczególny czas dla uczniów. Wielu z Was spędzi czas wolny  nad wodą lub w górach. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapomina się  o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Na załączonej poniżej stronie internetowej możecie zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Są to zalecenia Rzecznika Praw Dziecka i służb porządkowych policji dla Was, abyście umieli poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji http://strefamlodych.pl/badz-bezpieczny-w-czasie-wakacji/

Podstawową wiedzę o zagrożeniach dotyczących substancji psychoaktywnych można znaleźć  na stronach poradni internetowej http://narkomania.org.pl

Dodatkowo na stronie Ministerstwa Sportu    i    Turystyki http://msit.gov.pl można  zapoznać się  z  informatorem    o zasadach bezpieczeństwa nad  wodą „Bezpieczna  woda”.

Na  stronie  internetowej http://wypoczynek.men.gov.pl uczniowie, rodzice i opiekunowie mogą  znaleźć poradnik bezpiecznego  wypoczynku. Natomiast  w serwisie http://bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny pojazdu można otrzymać informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Podróżując za granicę odwiedź stronę   Ministerstwa  Spraw  Zagranicznych  „Polak  za granicą” http://polakzagranica.msz.gov.pl, i zapoznaj się z  bezpłatną aplikacją iPolak –niezbędnikiem w  podróży,  gdzie  umieszczane są  m.in.  aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna na stronie: http://www.mfa.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ipolak/. Można również dokonać rejestracji wyjazdu za granicę za pośrednictwem bezpłatnego serwisu „Odyseusz”, http://odyseusz.msz.gov.pl.

Dzięki  rejestracji  służby  konsularne będą  wiedziały o pobycie na terenie danego  państwa  i  w  razie  konieczności mogą  udzielić skutecznej pomocy.

WAŻNE TELEFONY:

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych

997 – telefon alarmowy Policji

998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej

999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego

WOPR – 600100100

górskie  numery  ratunkowe 985 lub 601100300

Ogólnopolski  Antynarkotykowy Telefon Zaufania - 801 199 990

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12

 

na podstawie:

- Listu Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej dotyczącego  bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w wakacje

- materiałów Rzecznika Praw Dziecka

- materiałów Wydziału Wychowania i Profilaktyki Ośrodka Rozwoju Edukacji: www.ore.edu.pl

- materiałów MEN:  www.wypoczynek.men.gov.pl

P.Kolarska