Erasmus - staż na Cyprze

Staż w Hotelu Aloe

W środę 1 kwietnia grupa 16 osób z trzecich klas hotelarskich i turystycznych wyjechała na staż do Hotelu Aloe w Pafos na Cyprze pod opieką Kierownika Szkolenia Praktycznego pani Ewy Jędrychowskiej – po dwóch tygodniach pobytu zastąpionej przez pedagoga szkolnego panią Pelę Kolarską – i nauczycielki języka angielskiego Aliny Sokołowskiej. Przebieg stażu monitorowała w drugim tygodniu jego trwania pani Dyrektor Anna Gawinek-Pisarczyk.

Staż rozpoczął się 2 kwietnia zapoznaniem z hotelem i jego pracownikami oraz szkoleniem BHP na poszczególnych stanowiskach, na których uczniowie mieli pracować. Zostali oni podzieleni na mniejsze zespoły przydzielone do pracy w restauracji, barze i służbie pięter. Stażyści mieli szansę w pełni poznać funkcjonowanie tak dużego przedsiębiorstwa, jakim jest hotel, ponieważ oprócz pracy na wyżej wymienionych stanowiskach odbywali również szkolenia w recepcji i biurze przedstawiciela turystycznego.

Wszystkie podejmowane przez nich zadania wymagały posługiwania się językiem angielskim, który aktywnie ćwiczyli w kontakcie z brytyjskimi turystami przebywającymi w hotelu, w rozmowach z pracownikami oraz na spotkaniu z dyrektorem hotelu oraz jego managerami. Osoby uczące się rosyjskiego również szlifowały swoje umiejętności, ponieważ panie pracujące w służbie pięter mówiły głównie w tym języku.

Urozmaiceniem codziennej pracy w barze i restauracji była również obsługa tradycyjnych cypryjskich wesel i chrzcin odbywających się w hotelu. Imprezy te dały wszystkim możliwość uzupełnienia wiedzy hotelarskiej o przygotowania sal na szczególne okazje, jak i poznania tradycji i obyczajów towarzyszących tym ważnym rodzinnym wydarzeniom.

Nie tylko jednak praca zajmowała naszych stażystów. Mieli również szansę poznać historię i kulturę Cypru podczas odbywanych w wolnych dniach wycieczek:

  • Góry Troodos – wszyscy uczestnicy mieli możliwość spaceru uliczkami zwyczajnej cypryjskiej woski (Omodos), poznania tradycyjnych smaków Cypru i zwiedzenia najstarszego i najbogatszego monastyru na wyspie – Kykkos oraz monastyru, w którym mieszka już tylko jeden mnich – Chryssorogiatissa.

  • Limassol – poza zwiedzaniem miasta mającego starożytne korzenie związane z historią wypraw krzyżowych i osobą Ryszarda Lwie Serce, można też było poczuć się jak bohater greckiej tragedii w antycznym amfiteatrze w Kolossi a w pobliskim Domu Eustoliusa podziwiać zachowane mozaiki podłogowe oraz zwiedzić zamek rodu Kourion wraz z pozostałością akweduktu.

  • Półwysep Akamas – przewodnicy wycieczki pokazali uczestnikom cudowny świat przyrody Cypru z wąwozem Avgas, plażą Lara, gdzie w sierpniu wylegają się żółwie, endemicznymi roślinami, lasami i specyficznymi dla wyspy rodzajami skał. Można też było odpocząć w wiosce Steni, której atrakcją jest Muzeum Etnograficzne pokazujące życie dawnych mieszkańców Cypru, sprzęty użytkowe i charakterystyczne stroje ludowe – codzienne i weselne.

  • Nikozja – miasto podzielone na części grecką i turecką. Po spacerze uliczkami części greckiej Starego Miasta i zwiedzeniu Kościoła Św. Jana pokrytego wewnątrz freskami przedstawiającymi sceny biblijne, z paszportem w dłoniach ruszyliśmy na stronę turecką, której atrakcją był karawanseraj Büyük Han oraz meczet Selimiye Camii mieszczący się w pięknym gotyckim budynku.

29 kwietnia przylotem na lotnisko w Balicach grupa zakończyła swoją cypryjską przygodę.

ZDJĘCIA