WYMIANA UCZNIÓW

 

W dniach 13.04-18.04.2015 uczniowie naszej szkoły gościli młodzież z włoskiej szkoły IIS Fermi-Galilei, Ciriè (Turin). Grupa składająca się z 5 chłopców i 10 dziewcząt pod opieką dwóch nauczycielek p. Nadii Maroso (anglista) i Stefanii Longo (matematyk) przyjechała do Krakowa na 6-dniowy pobyt.

Włoscy uczniowie mieszkali w domach polskich uczniów i wraz z nimi brali udział w zajęciach warsztatowych w naszej szkole oraz wspólnie zwiedzali Kraków.

Warsztaty szkolne zostały przygotowane przez uczniów przy pomocy nauczycieli Grażyny Polańskiej, Małgorzaty Florczyk i Jacka Czaplaka. W trakcie zajęć nasi uczniowie przedstawili Włochom historię Polski, polski system edukacji, zabytki Krakowa, wpływ Włoch na Polskę oraz wspólnie zastanawiali się nad stereotypami Polaków i Włochów.

Ponadto uczniowie wspólnie z kolegami i koleżankami z Włoch zwiedzali centrum Krakowa (Rynek Główny, Wawel, Droga Królewska), Kazimierz (Fabryka Schindlera, Plac Nowy, ul. Szeroka), a także kopalnię soli w Wieliczce oraz były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu-Brzezince.

Na zakończenie pobytu odbyła się uroczysta kolacja polsko-włoska, podczas której nasi uczniowie serwowali dania typowe dla kuchni polskiej takie jak: żurek, bigos czy pierogi, a młodzież z Włoch ugotowała danie z włoskich produktów. Tego wieczoru zostały także wręczone certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w wymianie.

Podczas całego tygodnia nasi uczniowie mieli okazję nauczyć się kilku słów w języku włoskim, a goście w języku polskim. Szczególnie wesoło było podczas wspólnych posiłków w restauracji „Morskie Oko” i „Portofino” – trudno było wyjaśnić naszym gościom jakie potrawy znajdowały się na talerzach. Oscypek z żurawiną, szarlotka z lodami, kawior żydowski czy pascha dostarczyły dużo powodów do dyskusji i … śmiechu.

Wszyscy uczniowie bardzo zżyli się ze sobą a nawet zaprzyjaźnili. Nadal utrzymują kontakt internetowy.

Do zobaczenia tym razem w Ciriè, w październiku 2015r.

Krótki film z przebiegu wizyty: https://www.youtube.com/watch?v=AkLuI9DHB84&feature=youtu.be

 

 

Poprawiony (czwartek, 18 czerwca 2015 05:24)