Zwiedzanie Teatru Słowackiego

6.12 uczniowie uczestniczący w projekcie “Austro-Węgry- wspólne korzenie i wzajemne powiązania” oraz klasa 4b z p. Dorotą Prochaską i p. Aliną Sokołowską wzięli udział w zwiedzaniu Teatru im. Juliusza Słowackiego. Zwiedzanie rozpoczęło się na niedawno odnowionej widowni teatru wykładem o historii jego powstania, o kurtynie Henryka Siemiradzkiego oraz nowej powstałej na postawie projektu Stanisława Wyspiańskiego, a przede wszystkim o osobie łączącej budynki przy Kapucyńskiej 2 i Placu Świętego Ducha – architekcie, który je zaprojektował – Janie Zawiejskim.

Dzięki uprzejmości pana Bartłomieja Oskarbskiego i tego, że to Mikołajki, uczniowie mogli wejść na scenę, zobaczyć kulisy, część mechanizmów unoszących kurtyny i elementy scenografii, stanowisko pracy inspicjenta oraz widownię ze sceny. Odwiedzili garderobę Ludwika Solskiego i mogli zasiąść w loży cesarskiej. Dowiedzieli się, że jest to nazwa honorowa, bo sam Franciszek Józef w Teatrze Słowackiego nigdy nie był, poznali za to nazwiska osób, które go odwiedziły, m.in. Hilary Clinton. Dowiedzieli się też, że w czasie II wojny światowej teatr działał dla Niemców jako Stadttheater Krakau. Byli na tzw. jaskółce, czyli na trzecim piętrze lóż, przeznaczonym pierwotnie dla studentów i po 30 latach otwartym ponownie i w foyer, gdzie króluje popiersie Stanisława Wyspiańskiego dłuta Konstanego Laszczki. Ważną i ciekawą informacją była ta, że w Teatrze miało miejsce 12 prapremier sztuk tego wielkiego krakowskiego twórcy. Wizyta była piękna i pełna emocji, dzięki temu, że nie było kolejnej rezerwacji po naszej, mogliśmy zostać dłużej i posłuchać ciekawych opowieści pana Bartłomieja.